natečaj zdravstveni center v kopru

Novi objekt zdravstvenega centra Koper je glede na obseg programa 1. faze predviden na relativno majhnem zemljišču v kareju med Ankaransko in Ferrarsko cesto. Območje se nahaja v bližini starega mestnega jedra. Širše območje obrobja mesta je pretežno namenjeno poslovni in trgovski dejavnosti, v manjši meri tudi stanovanjski. Ob predvidenem objektu se nahaja nova parkirna hiša, ki bo služila tudi zdravstvenemu centru za potrebe parkiranja, na severozahodni strani kareja pa poslovna stavba Barka. Na sosednjem območju na južni strani je predvidena izgradnja poslovno stanovanjskega kareja. V neposredni bližini se nahaja glavna avtobusna in železniška postaja. Glede na omejene pogoje, urbanistična umestitev objekta ni dopuščala veliko interpretacij. Zaradi predmestnega značaja lokacije znotraj poslovno stanovanjske cone je nov objekt zasnovan introvertirano, kot kompaktna hiša z jasno zasnovanimi potmi, volumni, odprtimi prostori, vhodi / hiša kot malo mesto/, kot generator razvoja širšega mestnega območja.

 

Arhitekturna zasnova stavbe je zasnovana na treh načelih s tremi paviljoni : iz navezave na urbanistična izhodišča, želji po čim večji prilagodljivosti in iz organizacijske sheme predvidenega programa. Nova stavba ZCK mora predstavljati okvir za prilagajanje novim prostorskim zahtevam
in hkrati zagotavljati zdravo in sproščujočo atmosfero. Objekt zaznamuje enakomerna konstrukcijske mreža, ki se v notranjosti prepleta z zelenimi atriji, kar omogoča naravno osvetlitev celotnega objekta in preplet med posameznimi programskimi sklopi.

 

Glede na programske zahteve in zakonitosti v prostoru zasnujemo kompakten volumen objekta z izvotljenimi medprostori v racionalnem rastru, ki funkcionalno zadostijo zahtevam medicinske dejavnosti. Zasnova objekta gradi na čim lažji orientaciji po objektu v kontekstu mestne podobe / branje v prostoru/, oblikovanjem glavne vstopne osi-avle / recepcija / in umestitvi glavne peš poti / koridor magistrale/ znotraj objekta. Glavno vstopno os v drugi fazi prekrije volumen objekta tako, da

formira skupno avlo z recepcijo kot nekakšen pokrit trg , z navezavo na zelene atrije / adicija volumnov/. Glavni vhod v objekt je v prvi fazi postavljen v osi notranje promenade na jugovzhodni fasadi. Prav tako je na JV strani postavljen vhod v vogalno zasnovano lekarno.

Na severozahodni strani objekta je ločen vhod z drive-in prostorom za primer epidemije/pandemije z ploščadjo za postavitev kontejnerja ter urejen krožni promet.

Paviljonske strukture razporedimo kot zdravstvene oddelke/ambulante/ pravokotno vzdolž osrednje osi - magistrale. S paviljonsko prilagoditvijo dosežemo precejšnjo strukturno gostoto, s tem omogočimo racionalne operativne procese ter raznovrstne odnose med hodniki.

Kompaktnejša zasnova s kratkimi vodoravnimi povezavami pešpoti znotraj paviljonov in neposrednimi navpičnimi povezavami rešujejo problem dolgih hodnikov. Paviljonski objekt kot nekakšen glavnik sledi želji po ustvarjanju »objekta kratkih razdalj« z ritmičnimi notranjimi atriji kot vmesnimi zunanjimi prostori/ reminiscenca na zelene atrije znotraj starega mestnega jedra…./.

 

Zasnova objekta gradi na čim lažji orientaciji po objektu v kontekstu mestne podobe / branje v prostoru/, oblikovanjem glavne vstopne osi-avle / recepcija / in umestitvi glavne peš poti / koridor magistrale/ znotraj objekta. Glavno vstopno os v drugi fazi prekrije volumen objekta tako, da

formira skupno avlo z recepcijo kot nekakšen pokrit trg , z navezavo na zelen atrij.

Vhodna avla in javni prostori so pomembni elementi ZCK. So prve točke stika, ki določajo podobo ustanove in lahko močno vplivajo na psihološko stanje in vedenje pacientov. Njegova prostorska organizacija prispeva k orientaciji uporabnikov v samem središču zgradbe. Prostor je zasnovan galerijsko z vizuelnim odpiranjem proti zelenem atriju.

Glavni vhod v objekt je v prvi fazi postavljen v osi notranje promenade na jugovzhodni fasadi. Prav tako je na JV strani postavljen vhod v vogalno zasnovano lekarno. Prostor je zasnovan galerijsko z vizuelnim odpiranjem proti notranjem dvorišču.