DNEVNI CENTER SVIT KOPER

Zasnova naj prepriča s svojo enostavno razvidnostjo in celovitostjo, ki ponazarja premišljenost projektnih odločitev. Samo preprosta zasnova prostorov in enostavna struktura ustvarjajo arhitekturo, ki je lahko toliko nevtralna in odprta, da dopušča prilagoditve različnim ureditvam in rabam skozi čas.

 

Arhitektura se bo povezovala s svojo okolico; to pomeni, da je skladna z danim okoljem in v tesnem odnosu do kvalitet obstoječega. V našem primeru gre za revitalizacijo odprtega cestnega prostora, ki se vzpostavi z hortikulturno parkovno zasnovo v katerega postavimo strukturni kompleks-hišo dnevnega centra.

K načelu povezanosti sodi tudi prepletenost notranjih s pripadajočimi zunanjimi prostori, kjer se odvijajo zunanje funkcije stavbe in kamor se podaljšujejo njene notranje funkcije.

 

Koncept se sklada s predpostavko o trajnostnem, zmernem oziroma vzdržnem razvojnem scenariju. Iz tega načela izhaja, da naj bo vsakršen poseg v prostor čim manj moteč in čim bolj zadržan, stavba pa premišljeno postavljena in zgrajena s čim manj gradiva in čim manj elementi tako, da bo zagotavljala odvijanje dejavnosti ob čim manjši porabi energije in drugih stroškov obratovanja. K varčni arhitekturi torej spada premišljena uporaba gradiv, načinov zidave in tehnologije. Logika zidave se kaže tudi v skromnih in zadržanih prostorskih oblikah ter omejenem izboru arhitekturnih elementov. Kot osnovni strukturni element je izbran bivalni kontejner.

 

Strukturno povezovanje sledi logiki notranjih funkcij, lega glavnega vhoda je premišljena, prilagojena terenu, povezana z zunanjim dostopom oz. dovozom in pravilno orientirana. Omogočen je fazen, prožen in odprt razvoj.